Ashwagandha jest adaptogenem, który dobroczynnie wpływa na organizm. Zalet stosowania suplementów na bazie wyciągu z żeń szenia indyjskiego jest wiele. Czym się kierować podczas wyboru preparatu z ashwagandhą?
Czym jest ashwagandha i jak działa?
Witania ospała, znana również pod nazwami ashwagandhy lub indyjskiego żeń szenia, to roślina występująca w krajach azjatyckich, afrykańskich oraz południowej Europie. Popularne w medycynie ajurwedyjskiej zioło zalicza się do grupy adaptogenów za sprawą działania normalizującego organizm.
Ashwagandha zyskała popularność za sprawą swojego bogatego składu chemicznego. Roślina jest bardzo dobrym źródłem witanolidów, a także zawiera w sobie wiele innych substancji o pozytywnych właściwościach zdrowotnych. Zalicza się do nich alkaloidy, witaferyny, flawonoidy oraz saponiny.
Żeń szeń indyjski został wielokrotnie przebadany przez naukowców, a część prac w tym zakresie wciąż jest prowadzona. Wyniki wielu badań potwierdziły właściwości rośliny wspierające łagodzenie stresu zarówno doraźnie, jak i długofalowo. Substancje zawarte w korzeniu oraz liściach ashwagandhy skutecznie obniżają poziom kortyzolu we krwi. Podniesienie odporności na czynniki stresogenne w rezultacie skutkuje lepszą koncentracją, a także ma pozytywny wpływ na poprawę pamięci i ogólnego samopoczucia.
Obserwacje kliniczne wykazały działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne ashwagandhy, a także jej udział w redukcji poziomu cukru we krwi. Część wyników wskazuje również na to, że witania ospała może mieć wpływ na zwiększenie wydajności treningowej, lecz w tym temacie zachodzi potrzeba wykonania kolejnych, bardziej złożonych badań.
Jak wybrać najlepszy suplement z ashwagandhą?
Ashwagandhę można dostać na rynku pod postacią proszku, tabletek, kapsułek, a nawet kropli. Formę przyjmowania suplementu można dopasować do swoich preferencji i nie ma ona wpływu na działanie lepsze bądź gorsze danego preparatu. W przypadku wyboru kapsułek, warto sprawdzić z czego została wykonana ich powłoka. Najlepiej wypadają opcje wegańskie na bazie wody, dzięki czemu kapsułki lepiej się rozpuszczają, powodując szybsze uwalnianie swojej zawartości.
Za jakość danego suplementu odpowiada jednak nie jego forma, a skład. Ten powinien zawierać między innymi odpowiednią dawkę substancji aktywnej. Chcąc suplementować ashwagandhę warto wybrać suplement standaryzowany, jak Ashwagandha Hiro.Lab. Standaryzacja określana jest na podstawie przyjętych w danym kraju norm jakościowych surowca lub farmakopealnych. Potwierdza ona dokładną ilość zawartości substancji aktywnej w suplemencie oraz czystość surowca z jakiego została pozyskana.