Jak stosować EAA

HIRO.LAB Blog Jak stosować EAA

jak stosowac eaa

Główną zaletą aminokwasów EAA jest rola budulcowa. Ich suplementacja przynosi wiele korzyści dla osób, które regularnie trenują oraz dbają o swoją sylwetkę. Co warto wiedzieć o EAA i jak stosować odżywki zawierające te aminokwasy?

Rodzaje aminokwasów

Aminokwasy to związki organiczne, które pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Wyróżnia się ponad 300 niebiałkowych i 20 białkowych rodzajów aminokwasów. To właśnie ta druga grupa ma fundamentalne znaczenie dla organizmu człowieka, ponieważ odgrywa rolę jego budulca. Spośród wszystkich aminokwasów białkowych wyróżniamy dwa typy:

  • aminokwasy egzogenne – takie, które organizm jest w stanie sam wytworzyć;
  • aminokwasy endogenne – związki nie syntezowane przez organizm, które trzeba dostarczyć z pożywieniem.

Czym są aminokwasy EAA?

EAA (essentials amino acids) to grupa ośmiu aminokwasów endogennych. Choć odgrywają bardzo ważną rolę budulcową w organizmie, to nie są przez niego produkowane. Jedyną drogą ich pozyskania jest suplementacja bądź dostarczenie związków wraz z pożywieniem. Do aminokwasów EAA zalicza się leucynę, lizynę, izoleucynę, walinę, fenyloalaninę, tryptofan, treoninę oraz metioninę.

Rola aminokwasów z grupy EAA jest dość szeroka. Część z nich ma właściwości anaboliczne i antykataboliczne, a także wpływa na syntezę białek. Oprócz tego związki biorą udział w procesach regulujących poziom cukru we krwi, a także produkcją serotoniny i wielu hormonów (w tym wzrostu). Aminokwasy endogenne pełnią również ważne funkcje związane z regeneracją organizmu oraz układem odpornościowym.

Suplementacja EAA dla osób aktywnych

Odżywki EAA są dobrze znane w świecie sportowym. Sięgają po nie głównie osoby  trenujące sporty siłowe, które chcą zbudować swoją beztłuszczową masę mięśniową. Aminokwasy nie tylko wspomagają procesy anaboliczne i hamują degradację mięśni, ale również poprawiają metabolizm tłuszczu w wątrobie oraz wspierają regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym.

Suplementy EAA Hiro.Lab wyróżnia unikalna formuła łącząca wysoką zawartość niezbędnych aminokwasów z elektrolitami, które nawadniają organizm. Na takim połączeniu skorzystają nie tylko sportowcy siłowi, ale również osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe. Odżywki wpływają na poprawę wydolności mięśniowej i ogólną kondycję, a dzięki zawartości astraginu, zawarte w preparacie substancje aktywne są lepiej przyswajalne przez organizm.

Suplementacja EAA jest w dużej mierze uzależniona od zapotrzebowania. Odżywki Hiro.Lab są dostosowane do potrzeb sportowców. Mają bogate źródło aminokwasów i zaleca się stosowanie porcji 10 gramów preparatu na dobę. Co jest istotne, suplementacja może się odbywać w różnych porach okołotreningowych – zarówno przed, w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym.

Data publikacji:
0