BCAA – Fakty i mity o aminokwasach

HIRO.LAB Blog BCAA – Fakty i mity o aminokwasach

Wiele opowieści i historii pojawiło się dookoła BCAA. Jeśli jesteś ciekaw, które z nich są prawdziwe, a które można włożyć między bajki, przeczytaj artykuł o faktach i mitach związanych z aminokwasami rozgałęzionymi i poszerz swoje horyzonty!

BCAA jest jednym z najczęściej kupowanych suplementów wśród sportowców. To preparat zawierający aminokwasy egzogenne o rozgałęzionych łańcuchach, których nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować, dlatego powinny być dostarczane w diecie lub suplementach.

Aminokwasy rozgałęzione należy więc dostarczać wraz z pożywieniem, a ich idealnym źródłem jest mięso i nabiał. Niestety dla osób aktywnych fizycznie dostarczanie BCAA w diecie może być niewystarczające. Dlatego producenci suplementów zdecydowali się zamknąć aminokwasy w formie kapsułek, tabletek lub proszku.

Suplementacja BCAA ma na celu dostarczenie do Twojego organizmu trzech aminokwasów:

  • Leucyny, która hamuje działanie kortyzolu, czyli hormonu nasilającego procesy kataboliczne (rozpad tkanki mięśniowej). Oprócz tego zwiększa syntezę białek w mięśniach;
  • Izoleucyny, która oprócz tego, że podobnie jak inne aminokwasy działa antykatabolicznie, to reguluje poziom cukru we krwi;
  • Waliny, która podobnie jak leucyna chroni mięśnie przed rozpadem. Wpływa także na optymalne stężenie hormonu wzrostu oraz usprawnia procesy pozyskiwania energii w mięśniach. 

Aminokwasy BCAA to prawdopodobnie najpopularniejszy suplement o działaniu antykatabolicznym, który ma chronić mięśnie przed rozpadem, nasilać anabolizm oraz poprawiać regenerację.

Aminokwasy rozgałęzione – fakty

O tym, że aminokwasy BCAA działają antykatabolicznie, każdy z Was na pewno już słyszał, bo to ich podstawowa funkcja. BCAA są bardzo dobrym źródłem energii dla mięśni, zwłaszcza w okresie deficytu kalorycznego. Jeśli dostarczasz aminokwasy z zewnątrz, organizm nie musi rozkładać tkanki mięśniowej, aby je pozyskać.  Jednak stała suplementacja BCAA ma o wiele więcej zalet.

Stosując aminokwasy rozgałęzione możesz przede wszystkim zmniejszyć powysiłkową bolesność mięśni, a także poprawić proces regeneracji po wysiłku. Oprócz tego może też wystąpić poprawa wydolności w przypadku powtarzalnych wysiłków, takich jak treningi dzień po dniu lub nawet kilka treningów tego samego dnia.

Mity, czyli czego nie wiesz na temat BCAA

Producenci rynku żywienia sportowego prześcigają się wzajemnie wytwarzając coraz bardziej zaawansowane suplementy z aminokwasami o najróżniejszych proporcjach BCAA, czyli o różnym stosunku ilości L-leucyny do L-izoleucyny i L-waliny. Najpopularniejszy stosunek wynosi 2:1:1, jednak niektóre marki zdecydowały się wypuścić suplementy o proporcjach 4: 1: 1, 8: 1: 1, a nawet 12: 1: 1. Ale czy tak wysoka zawartość leucyny jest korzystna? Niestety nie.

Badania nad efektywnością BCAA wykazały, że optymalny stosunek aminokwasów rozgałęzionych wynosi 1,1:0,7:0,8. Z tego powodu można powiedzieć, że proporcja 2:1:1 jest najbliższa temu, czego potrzebuje organizm sportowca. Chcąc zwiększyć podaż leucyny, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup jej w postaci osobnego suplementu. Aminokwasy rozgałęzione BCAA pomagają kształtować sylwetkę, jednak nie ma po co liczyć na spektakularne rezultaty w zakresie wzrostu siły czy wytrzymałości.

Aminokwasy BCAA – dla kogo?

Aminokwasy rozgałęzione BCAA mają wpływ na organizm sportowca oraz układ mięśniowy. Głównie dlatego, że same stanowią aż 30-35% całkowitego zakresu białek, które występują we włóknach mięśniowych. Z tego powodu aminokwasy są polecane każdemu aktywnemu fizycznie. Nie tylko osobom pracującym nad rozwojem masy mięśniowej, ale również biegaczom, rowerzystom i pływakom.

Aminokwasy są przeznaczone dla osób, które potrzebują przyspieszonej regeneracji, a także chcą zapobiec rozpadowi włókien mięśniowych, dodać sobie energii i opóźnić uczucie zmęczenia. BCAA mogą mieć także pozytywne właściwości dla osób, które są w trakcie redukcji. Dzięki silnym właściwościom antykatabolicznym zapobiegają rozpadowi mięśni, a jednocześnie pomagają redukować tkankę tłuszczową.

Data publikacji:
0